OUR EDUCATORS

Our teachers hail from Malaysia, Europe, the UK and Australia, with the majority holding professional degrees and Bachelor of Education or PGCE qualifications. Being culturally diverse themselves, they contribute to making Kingsley a welcoming and empowering community for students of all backgrounds and nationalities. Beyond the classroom, many of our teachers find further fulfilment as advisors, counsellors, coaches, and contributing members in their local communities.

EYD AND PRIMARY TEACHERS

SECONDARY TEACHERS

ADMINISTRATIVE STAFF AND TEACHERS

Teachers

    • Renato Camaquin Dela Pena (Ma Special Education (Cand)), Principal
    • Simha Priya A/P Simha Murthi (Bachelor of Degree in Computer Science (Hons), Major in Management in Information System), Head of Secondary / Discipline
    • Phang Mei Kuan Josephine (BoA, major in Business Administration), Head of Primary / Discipline
    • Ong Yee Ten Christine (Bachelor of Arts (Drama & Theatre Hons)), Head of KS5 & English
    • Sharul Hadfizrullah Bin Sharjudeen (Master in Education (Technical & Vocational Education)), Head of KS4
    • Tan Boon Peng Desmond (Bachelor of Biotechnology (Hons)), Head of KS3
    • Dinie Aqilah Farhana Binti Mohd Noor (Bachelor Degree In Bio Technology), Head of KS2
    • Yasotha A/P K Murugesu (Diploma in Early Childhood Development), Head of KS1
    • Kavitha A/P Muniandy (Bachelor of Education (Hons)), Level Head of Reception
    • Kong Wei Li Wendy (Bachelor of Early Childhood), Level Head of Nursery
    • Cha Tian Nee (Master of Education in Curriculum Studies), Internal Exam Officer
    • Roslina Binti Abdullah (BSC In Computer Science), Head of Quality Assurance & Exam Officer
    • Boon Chee Meng (Bachelor of Science (Hons) in Biotechnology), Head of Science
    • Arumugam Palaniapan (Bachelor of Science Iindustrial Mathematics)), Head of Mathematic
    • Brian Nalla Bolotaolo (Degree of Bachelor of Science in Business Administration (Major in Banking and Finance)), Head of Professional Studies
    • Chen Hsiu Ju (Bachelor of Arts in History), Head of Mandarin
    • Farida Hanim Binti Badron (Bachelor Degree in Environmental Science), Head of Malay
    • Wee Lin Dee (Bachelor of Arts (English) Minor in Communications), Head of English (Primary)
    • Adel Yap Lye Meng (Diploma in Commercial Arts), Head of Performing Arts
    • Wan Azlan Bin Wan Ahmad Rasdi (Master in Music Composition), Head of Music
    • Yee Chee Seong (Bachelor Degree in Multimedia Techlogy), Head of ICT
    • Zulkafli Bin Zakaria (Bachelor of Sports Science (Hons)), Head of Physical Education
    • Kogilan A/L Bama Daven (Bachelor of Science (Statistics)), Head of CSR & Interact Club
    • Agatheswari A/P Paneerselvam (Bachelor of Education (TESL))
    • Agelya Esvary A/P Subramanian (Bachelor of Arts – Major in Linguistic)
    • Aishah Binti Kamal Batcha (Master in Biomedical Engineering Science)
    • Amir Boudaghi (Master in English as Second Language)
    • Anithra A/P Sandarun (Bachelor of English (Hons))
    • Anne Christina A/P Daniel Christie (Bachelor of Education (TESL))
    • Annietha Kumari A/P Mari (Bachelor of Education(Honours) in TESL)
    • Aprilyn Seidel (Master of Education in Mathematics)
    • Babu A/L Vengadasalam (Bachelor of Education (Hons) Mathematics)
    • Chan Kok Kee (Bachelor of Engineering, Civil – Singapore)
    • Chan Shin Yee (Bachelor of Arts in TESL)
    • Kenneth Chee Shoei Shing (Diploma in Culinary Art)
    • Chong Yoke Woon (Master of Teaching Chinese to Speaker Of Other Language)
    • Christian Carcelle Cogolludo (Bachelor Degree of Communication)
    • Christopher The Ji Wei (Bachelor of Arts)
    • Joelle Chu Eng Hwa (Diploma in Early Childhood Education & Care)
    • Chua Ming Zhen (Master of Education – Educational Psychology)
    • Dayana Letchumy A/P K. Aramugam (Bachelor of Early Childhood)
    • Diana Maria Ota (Master in Astrophysics)
    • Elizabeth Joseph (Diploma in Early Childhood Development)
    • Eric Zechary Harry (Bachelor in Arts (Hons) Teaching English to Speakers of Others Langauge)
    • Fasekhah Binti Ahmad Turjani (Master in Tourism Management)
    • Anna Gee Aun T’ng (Bachelor of Arts (English))
    • Gladys Cho Huey Peng (Master of Science)
    • Goh Siu Mun (Master of Science (Chemistry))
    • Goh Wei Jian (Bachelor Degree (Hons) Sport and Exercise Science)
    • Gunavathy A/P Balu (Bachelor of Education (Hons)
    • Hafni Farzana Binti Hisamuddin (Bahelor of Arts, Major in English Literature)
    • Hariz Zayyani Bin Hamzah (Bachelor Music of Education)
    • Haswaaniy D/O Gunasagran (Bachelor of Education (TESL))
    • Ho Feng Er Jeannet (Diploma in Early Childhood Education)
  • Ivan Yeoh Kar Weng (Diploma in Business Administration)
  • James Barry Pollock (Bachelor of Arts – Psychology)
  • Jasmine Sabrina Low Binti Johan Thomas Low (Diploma in Tourism Management)
  • Juhafida Binti Jaafar (Bachelor of Biotechnology (Hons))
  • Kaveshantini A/P K. Shagar (Bachelor of Education (Honours) TESL)
  • Kee Ling Shi (Diploma in Early Childhood Education)
  • Kelly Yap Kai Ling (Master of Science in Music)
  • Khoo Chung Ren (Master in Physics)
  • Khor Wan Mei (Diploma in Education/Degree in Business Administrative)
  • Kimberly Ng Cheng Yuin (Bachelor of Education (ECE))
  • Kwa Wei Choon (Bachelor Degree in Creative Art (Visual Art))
  • Lashia A/P Wasu (Master of English Education)
  • Lee Kok Hei (Master in Arts (Education))
  • Lee Wing Hong (Degree of Bachelor of Science (Applied Physics Major))
  • Lim Pen Nee (Bachelor of Arts (Hons) English Education)
  • Lim Siaw Khing (Bachelor of Art (English Language Communication))
  • Lim Sock Jin (Master of Science (Pharmacy))
  • Lim Yi Xing Joyce (Bachelor of Science)
  • Loh Hue Xian (Bachelor of Arts (Hons) English Language)
  • Mark Edward Smith (Postgraduate Certificate Education International – Degree)
  • Marvin Wong Tze Xian (Associate Diploma in Performing (Speech & Drama))
  • Michelle Goh Seen Yee (Master of Arts in Family Studies and Child Development)
  • Mohd Isyhar Fikri Bin Ibrahim (Bachelor of Engineering (Chemicals))
  • Muhamad Akif Syazwan Bin Samsudin (Bachelor of Sports Management)
  • Muhamad Hakimin Bin Che Idris (Bachelor Degree of Sport Management)
  • Muhammad Aizat Saufi Bin Md Yusof (Bachelor of Music Composition)
  • Muhammad Faiz Bin Mohd Salleh (Bachelor Degree in Music Performance)
  • Muhammad Faizal Bin Rasid (Master of Science (Mathematics))
  • Muhammad Imran Bin Mohamad Nazri (Bachelor of Education (TESOL))
  • Muhammad Nazrin Bin Rosli (Master In English Language)
  • Nadiah Binti Md Khair (Bachelor of Art and Design with Honours (Textile Design))
  • Najwa Binti Jamaluddin (Bachelor of Education (TESL) 2nd Language)
  • Natasha Binti Kamaruddin (Master of Education (Education Administration))
  • Ng Chee Yian, Andrew (Bachelor Degree (Hons) English Language)
  • Ng Rong Jang (Bachelor of Engineering (Chemical))
  • Ng Zer Hooi Rachel (Bachelor of Arts in Business Management with Marketing)
  • Nornadia Binti Zainal Abidin (Master of Science)
  • Nuraderrah Binti Hasnul Hafidzan (Bachelor of Science)
  • Nurul Ain Binti Kamaruddin (Diploma in TESL)
  • Nurul Ain Binti Mat Aron (Master of Engineering (Hons) in Chemical Engineering)
  • Nurul Amira Binti Mohd Ezam (Bachelor in Education – TESL)
  • Evon Oh Pei Min (Master of Science)
  • Oraka Ikechukwu Benneth (Bachelor of Laws)
  • Ow Yang Siew Lee (Bachelor Degree in Science (Major in Chemistry and Biology))
  • Paola Rosana Vela Madero (Bachelor of Education in Early Childhood Pedagogics)
  • Raymond Hee Kok Keong (Bachelor Degree in Chemistry)
  • Sabariah Binti Salim (Diploma in Education)
  • Sara Barzin (Master in Education (TESL))
  • Saraniya A/P Selvasingam (Bachelor of Performing Arts)
  • Seow Shan-Na (Bachelor of Psychology (Hons))
  • Shamirul Taufiq Bin Mohd Suhaimi (Bachelor of Sport Science)
  • Sheena Joanne Bosco (Bachelor of Social Science (Hons) Psychology)
  • Sherilyn Tan Gek Suan (Bachelor of Education (Hons))
  • Siti Aisyah Binti Zainal Abidin (Bachelor Degree in Fine Arts)
  • Soh Weng Khai (Master of Communication (Screen Studies))
  • Soo Kam Oi, Samantha (MCE –STPM)
  • Syamim Binti Shamsinar (Bachelor of Mass Communication (Hons) Advertising)
  • T Gopal A/L Thirumalai (Bachelor of Science (Hons) in Agribusiness)
  • Tan Cheng Loke (Bachelor Degree of Management (Technology))
  • Tan Hui Yi (Bachelor of Scinece (Honours) Chiropractic)
  • Tarshini Natasha A/P Raja Singam (Diploma in Early Childhood Education)
  • Teo Khai Woon (Bachelor of Science in Sports)
  • Teoh Xiu Jong (Master of Art (Linguistics))
  • Thais Olive Garriga Nogues (Bachelor of Science)
  • Tham Choon Yvin (Master of Science in Educational Leadership)
  • Thirumaran A/L G Velaithum (Bachelor of Economics)
  • Too Woon Li (Bachelor of Arts (Chinese Studies))
  • Umi Aina Ul Mardziah Bt Meor Mohamed Taha (Bachelor in Information Studies)
  • Wang Chiao Ching (Bachelor of Education (Biology))
  • William Tay Kah Meng (Bachelor of Arts Business Management)
  • Wu Hong Chao (Degree in International Business Studies)
  • Yap Boon Hup (Master of Business Administration)
  • Yasotha A/P Narayanan (Bachelor of Economics)

Administrative Staff

  • Ellis Lee Swee Pheng, Chief Executive
  • May King, Academic Director
  • Wong Wei Ling, HR & Admin Manager
  • Norsyahidah Binti Mohmad Shah, Senior HR & Admin Executive
  • Kok Han Chuan Andrew, HR & Admin Executive
  • Wong Sok Peng Riane, Manager – Academic Support
  • Mahfuzah Binti Md Noh, Senior Academic Support
  • Leong Kam Wah Eric, Manager – Purchasing & Logistic
  • Christopher Ignatius A/L V E Lopez, Senior Purchasing & Logistic Executive
  • Fong Yuen Er, Senior Purchasing & Logistic Executive
  • Vickneswary A/P Visvalingam, Purchasing & Logistic Executive
  • Aliyah Binti Mohamad Tahir, Purchasing & Logistic Assistant
  • Nursyahirah Amanina Binti Jamal, Purchasing & Logistic Assistant
  • Chan Yok Sin, Katrina, Purchasing Executive
  • Ngan See Keong, Government Liaison Officer
  • Kenny Choo Kian Yee, Senior Manager -Sales & Marketing
  • Loh Lee Choo Catherine, Senior Sales & Marketing Executive
  • Chan Shu Mun, Senior Sales & Marketing Executive
  • Wong Fu Han, Senior Sales & Marketing Executive
  • Hoi Sook Ying Esther, Multimedia Designer
  • Lim Shin Nee Crystal, Multimedia Designer
  • Chow Zin Mun Niki, Multimedia Designer
  • Ainatul Mardhiah Binti Hamzah, Acting Asst Manager Student Registry
  • Lim Ying Ying, Student Registrar
  • Nur Shazlina Binti Mohamed Ismail, Student Registrar
  • Rebecca Chew Nam Chui, Customer Care Executive
  • Emmanuel Koh Mun Loong, Customer Care Assistant
  • Sima Anak Gubak, Head of Security
  • Ishak Bin Ismail, BO Chargeman
  • Mazurimie Bin Mustapha, Security Supervisor
  • Muhamad Syafiq Bin Abd Kadir, Acting Maintenance Supervisor
  • Sivachandaran A/L Padmanthan, Maintenance Executive
  • Kuyilan A/L Ravichandaran, Maintenance Assistant
  • Pritip A/L Subramaniam, Maintenance Assistant
  • Muhammad Isyraf Zakir Bin Zulkifli, Maintenance Assistant
  • Saravanakumar A/L Muniandy, Senior IT Executive
  • Mohamad Siddiq Bin Abd Khabir, IT Executive
  • Mohd Syafiq Bin Mohamed, IT Assistant
  • Tan Peng Ean, Facility Operation Manager
  • Lim Sue Wei, School Counselor
  • Muhammad Bin Osman, Senior Librarian
  • Suzie Sussana Anak Dichau, Librarian
  • Nur Amirah Binti Mat Nor, Lab Assistant
  • Tiong Juen Hoei, Lab Assistant
  • Alina Anak Bunchuan, House Warden
  • Isrina Binti Mohamad Saleh, House Warden
  • Sherwin Lee Chan Kit, House Warden
  • Lai Wai Sinn, House Warden
  • Beatrice Morissa Anak Jeffrey Ali, School Nurse
  • Alnursahabiyah Binti Mur Salim, School Nurse
  • Nurizzati Binti Ab Halim, Admin Assistant
  • Syafika Binti Ahmed Kamal, Academic Program Coordinator cum Administrator